Nasz autorski robot spawalniczy

Jak wiadomo – robotyzacja spawalnictwa w przemyśle jest naprawdę ważną kwestią. Pozwala nie tylko na daleko idące oszczędności czasowe, a co za tym idzie również finansowe. Ponadto bardzo ułatwia pracę spawaczy i pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów ich pracy. Robotyzacja staje się osobną gałęzią gospodarki, a największe światowe przedsiębiorstwa już korzystają z jej dobrodziejstw, ciesząc się ogromnymi zyskami i wciąż rosnącymi słupkami jakości i efektywności.

Chcąc pozostać najlepszą hurtownią spawalniczą w północnej Polsce, przygotowaliśmy naszego autorskiego robota spawającego, którego produkujemy tylko i wyłącznie my.

Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu automat do napawania oraz regeneracji szyn, który jest specjalną wersją automatu Mastertrac.

Budowa maszyny i ułatwienia

Przy budowie automatu wykorzystaliśmy system A6 firmy ESAB oraz jego komponenty. Głowicę spawalniczą zamontowaliśmy na tak zwanym „traktorze”, którego zadaniem jest napędzanie wózka szynowego. Warto wiedzieć, że przy umieszczaniu głowicy wykorzystaliśmy krzyżowy układ suportów ręcznych.

Głowica jest jedną z najważniejszych części automatu i w pierwotnej wersji przystosowana jest do wykonywania prac polegających na spawaniu łukiem krytym  metodą SAW drutem pojedynczym pod topnikiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ją nieco przezbroić i uzyskać możliwość spawania z wykorzystaniem dwóch drutów w systemie Twin.

Wózek szynowy, stanowiący podstawę całej konstrukcji, w wersji podstawowej ma rozstaw kół jezdnych wynoszący 1435mm. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba – jest możliwość przezbrojenia go i uzyskania rozstawu rzędu 1000 mm. Taka sytuacja miała miejsce na przykład podczas prac na szynach tramwajowych w Bydgoszczy.

robot spawalniczy

Budowa automatu pozwala również na bezproblemowe współdziałanie komunikacji miejskiej i spawaczy. Bywa przecież, że operacja jest dość skomplikowana i zajmie sporo czasu. Mając na względzie prawidłowe funkcjonowanie miasta – nie można dopuścić do postojów tramwajów, które powinny docierać na przystanki punktualnie. Znaleźliśmy na to rozwiązanie w postaci dodatkowych kół poprzecznie ustawionych do osi szyn. Dzięki ich sprawnemu opuszczeniu możliwe będzie szybkie usunięcie maszyny z torowiska i udostępnienie drogi tramwajowi.

Warto pamiętać, że automat jest bardzo dobrze skomputeryzowany. Dzięki sterowaniu wykorzystującemu kontroler PEK można bez problemu wstępnie zaprogramować parametry spawania tak, aby robot wykonywał swoją prace jak najbardziej efektywnie i z nastawieniem na wysoką jakość. Ciekawym dodatkiem jest również możliwość ustawienia opcji wyświetlania poszczególnych. Mowa tu głównie o takich wartościach jak napięcie, prąd oraz prędkość.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o pneumatycznym układzie odciągu topnika OPC, który zapewni bardzo ekonomiczne w swoich skutkach odsysanie niestopionego topnika, który później można ponownie wykorzystać.

Podsumowanie

Robotyzacja procesu produkcji wpływa na skrócenie czasu produkcji oraz obniżenie jej kosztów. Dzięki robotowi spawającemu praca stanie się łatwiejsza, lepsza w efektach i bardziej jakościowa. Skontaktuj się z nami i dowiedz się w jaki sposób możemy pomóc Twojej firmie.

Prezentacja Robota Spawalniczego